Nawiguj do: Aktualności
Aktualności

Poradnia Ortopedyczna rozszerza swoje usługi o fizjoterapię.

W ramach Poradni Ortopedycznej zapraszamy naszych pacjentów do korzystania z pracowni fizjoterapeutycznej. Z usług fizjoterapeuty,  mgr Lidii Dąbrowskiej - po uprzedniej rejestracji - mogą korzystać bezpośrednio pacjenci ze zdefiniowanym problemem zdrowotnym lub po uprzedniej konsultacji lekarza: ortopedy czy neurologa. Pracownia fizjoterapeutyczna, razem z lekarzami medycyny: Markiem Łagodą oraz Aleksandrą Lisowiec – Zuską, stanowi część zespołu terapeutycznego Regionalnego Centrum Zdrowia.

 

Pracownia fizjoterapeutyczna zajmuje się likwidacją skutków lub łagodzeniem procesów chorobowych i ich następstw, zapobieganiem im oraz przywracaniem sprawności pacjentów. Ze względu na swój charakter, związana jest metodycznie z prowadzonym procesem rozwijania, utrzymywania i przywracania maksymalnych zdolności ruchowych i funkcjonalnych człowieka. Działalność pracowni jest wielopłaszczyznowa, ponieważ obejmuje: fizjoterapię neurologiczną, ortopedyczną, korekcję wad postawy, specyficzną analizę i terapię dolegliwości bólowych narządu ruchu, kręgosłupa i stawów obwodowych, uzupełnianą oddziaływaniem fizykoterapeutycznym.

Fizykoterapia jest działem współczesnej medycyny klinicznej, w którym wykorzystuje się różne formy energii, szczególnie fizykalnej i stosuje się ją jako uzupełnienie farmakoterapii, leczenia operacyjnego oraz jako jeden z ważnych elementów w rehabilitacji medycznej i profilaktyce chorób. Metody wykorzystywane w terapii pobudzają i usprawniają fizjologiczne i naturalne mechanizmy zdrowienia, nie działają bezpośrednio na przyczyny choroby, lecz stymulują i aktywizują organizm do walki z nią.

Jedną z metod stosowanych w fizykoterapii i w naszej placówce jest terapia falą uderzeniową, która osiągnęła znaczącą pozycję na całym świecie. Fale uderzeniowe skierowane na powierzchnię ciała mają pozytywny wpływ w procesie terapeutycznym. Terapię tę można zastosować po przebytym świeżym urazie i kontuzji, gdyż poprzez odprowadzenie limfy przeciwdziała się powstawaniu dużych obrzęków. Długookresowe badania, które zostały przeprowadzone w Niemczech i Szwajcarii podają, iż skuteczność tej metody wynosi w granicach 95%, co w medycynie odpowiada wręcz niespotykanej skuteczności leczenia!

Sama terapia jest procesem nieinwazyjnym stosowanym po to, aby zapobiegać konieczności przeprowadzania zabiegu operacyjnego. Fala uderzeniowa zrewolucjonizowała zabiegi ortopedii, urologii i jest określana jako „skalpel akustyczny”. Postęp wiedzy w naukach podstawowych, a także fizjologii i fizjopatologii człowieka pozwala z jednej strony zrozumieć istotę wpływu czynników fizycznych na organizm, z drugiej zaś w optymalny sposób wykorzystać możliwości techniki w profilaktyce, terapii i rehabilitacji.

Zabiegi przy pomocy fal uderzeniowych wykonuje fizjoterapeuta.

Jak wygląda leczenie?

  1. Pacjent po umówieniu wizyty zostaje dokładnie zdiagnozowany przez fizjoterapeutę, a następnie (przy braku przeciwwskazań, czasami wymagana jest konsultacja lekarza) zakwalifikowany do zabiegu. Po dokładnej lokalizacji miejsca bólowego (w uzasadnionych przypadkach przy pomocy USG) nakładany jest żel sprzęgający w celu zminimalizowania strat energii, następnie przy pomocy odpowiedniego aplikatora przeprowadzany jest właściwa część zabiegu.
  2. Terapia w zależności od schorzenia obejmuje 3 do 5 zabiegów, które najczęściej odbywają się w odstępach 3 do 7 dniowych. W przypadku terapii niektórych zespołów mięśniowo-powięziowych ilość zabiegów należy zwiększyć do 8 -10.
  3. Czas trwania pojedynczego zabiegu wynosi od 3 do 12 minut (w zależności od lokalizacji schorzenia, stadium dysfunkcji oraz tolerancji pacjenta na zabieg).
  4. Czy zabieg jest bolesny? Parametry zabiegu dobierane są indywidualnie do każdego przypadku. Z reguły zabieg wywołuje nieznaczne dolegliwości bólowe, przy czym należy zaznaczyć, iż zdecydowana większość pacjentów dobrze znosi zabieg.
  5. Czy terapia falą uderzeniową może być szkodliwa? Przy braku przeciwwskazań i przemyślanym zakwalifikowaniu pacjenta do zabiegu nie odnotowuje się negatywnych efektów tej metody leczenia.

ZAPRASZAMY DO KORZYSTANIA Z USŁUG NASZEJ PRACOWNI.

Artykuły powiązane:

Terapia Falą Uderzeniową (SWT - Shock Wave Therapy)

RCZ logo

Regionalne Centrum Zdrowia
Sp. z o.o. w Zbąszyniu,


ul. Na Kępie 3
64-360 Zbąszyń

tel. (68) 38 67 777

Regionalne Centrum Zdrowia Sp. z o.o.
ul. Na Kępie 3,
64-360 Zbąszyń
NIP: 788-199-54-68
tel. (68) 38 67 777