Nawiguj do: Aktualności
Aktualności

abecadło PODOLOGII - Stopa cukrzycowa

 

Podologia, podiatria – dziedzina medycyny zajmująca się diagnozowaniem i leczeniem (także chirurgicznym w wypadku lekarza) chorób stopy i stawu skokowo-goleniowego. Zabiegi podologiczne mają różnoraki charakter i wymagają od osoby praktykującej ten zawód wiedzy z zakresu nauk medycznych, tj.: diabetologia, dermatologia, chirurgia, ortopedia, opatrywania ran, technik zaopatrzenia ortopedycznego (ortezy, wkładki ortopedyczne).

 

ZAPRASZAMY DO NASZEGO PROFESJONALNEGO GABINETU PODOLOGICZNEGO (UWAGA NOWE TERMINY PRZYJĘĆ!! TERAZ ZAPRASZAMY W SOBOTY).

Stopa cukrzycowa jest zespołem zmian chorobowych, takich jak infekcja, owrzodzenie lub też degradacja głębokich tkanek, któremu towarzyszą zaburzenia neurologiczne oraz choroby naczyń obwodowych kończyn dolnych. Syndrom stopy cukrzycowej (SSC) to najgroźniejsze z powikłań cukrzycy. Nieleczona cukrzyca przyczynia się do nieodwracalnych deformacji i martwicy stopy, które mogą prowadzić do amputacji.

SSC związany jest z towarzyszącym cukrzycy uszkodzeniem nerwów. Gdy uszkodzeniu uległy nerwy jednego rodzaju, mówi się o neuropatii, natomiast w przypadku uszkodzenia paru rodzajów nerwów, o polineuropatii.

W wyniku takich zmian osoba chora na cukrzycę nie otrzymuje informacji o:

  • zmieniającej się temperaturze,
  • drażnieniu powierzchownym (np. tarcie, ucisk),
  • drażnieniu głębokim (np. skaleczeniu, bólu).

Kolejny czynnik przyczyniający się do rozwoju „stopy cukrzycowej” to uszkodzenie naczyń krwionośnych, prowadzące do poważnych zaburzeń ukrwienia kończyn dolnych, głównie stóp (tzw. makro i mikroangiopatia). Dodatkowym faktorem ryzyka w „zespole stopy cukrzycowej” są deformacje zachodzące w stopach w czasie całego życia, ale nie tylko u diabetyków. Zmiany w szkielecie stopy prowadzą m. in. do wadliwego ustawienia kości, co powoduje zmiany w obciążeniu punktów na stopach, co z kolei jest równoznaczne z przeciążeniem miejsc na to nieprzygotowanych.

Wspomnieć można również o czynnikach zewnętrznych, takich jak nieodpowiednie obuwie, nadwaga i praca stojąca, które także przyczyniają się do SSC.

Podolog w trakcie pierwszej wizyty ocenia stan zdrowia pacjenta na podstawie przeprowadzonego wywiadu oraz ustala wpływ choroby na stan stóp.

Diabetycy powinni regularnie odwiedzać gabinet podologiczny, aby zapobiegać ryzyku infekcji i ich konsekwencji w obrębie stóp.

Wykorzystano materiały i zdjęcia z praktyki Katarzyny Wodeckiej, podolog 

RCZ logo

Regionalne Centrum Zdrowia
Sp. z o.o. w Zbąszyniu,


ul. Na Kępie 3
64-360 Zbąszyń

tel. (68) 38 67 777

Regionalne Centrum Zdrowia Sp. z o.o.
ul. Na Kępie 3,
64-360 Zbąszyń
NIP: 788-199-54-68
tel. (68) 38 67 777